2 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN VELAYETİ KİME VERİLİR

2 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN VELAYETİ KİME VERİLİR

Gaziantep avukat,gaziantep boşanma avukatı, gaziantep boşanma avukatları,gaziantep ceza davası,gaziantep ceza davası avukatı,gaziantep ceza davası avukatları,gaziantep tazminat dava,gaziantep tazminat davası avukatı,avukat,ceza avukatı,ceza davası avukatı,boşanma avukatı

Sorulan sık sorulardan biri de boşanma sırasında iki yaşındaki çocuğun velayeti’nin kime verileceği sorusudur. Daha önce bu konuları ayrıntılı makalelerimde açıklamıştım. Şimdi kısaca tekrar etmek gerekirse, 2 yaşındaki bir çocuğun anne bakımına muhtaç olduğu bir gerçektir. Bu nedenle de özel durumlar hariç olmak üzere 2 yaşındaki çocuğun velayeti boşanma sırasında anneye verilecektir. Burada önemli olan konu çocuğun anne bakımına ve şefkatine ihtiyacının olup olmadığıdır.

Mahkemece her olay kendi içinde ayrı ayrı değerlendirileceği için bizim burada bahsettiğimiz kurallar genel kurallar olup olayın özelliklerine göre mutlaka istisnai durumlar da baş gösterebilir. Mesela 2 yaşındaki çocuk anne tarafından istenmez ise bu durumda çocuğun velayeti babaya verilecektir. Ya da annenin çocuğa bakma konusunda ağır bir hastalığı olabilir. Bu gibi istisnai durumlarda velayet babaya verilebilir.

Paylaş