ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINA TARAFLAR KATILMALIDIR

anlasmali-bosanma

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINA TARAFLAR KATILMALIDIR

Anlaşmalı boşanma davaları tüm şartları oluştuğu zaman, tek celsede sonuçlanmaktadır. Çekişmeli boşanma davalarındaki gibi mahkemece tanık dinleme, delil toplama gibi uzun süreçlere girilmeksizin, çok kısa sürede sonuçlanan anlaşmalı boşanma davalarında mahkemece her iki tarafın da boşanma konusundaki niyetleri ve iradeleri araştırılmaktadır. Bu nedenle de, taraflar zaten tek celsede boşanma kararı verilen bu boşanma türünde, bizzat hakim karşısında bulunmak ve boşanmak istediğini bizzat hakime söylemek zorundadır.

Genel olarak çekişmeli boşanma davalarında, müvekkillerimizin mahkeme huzuruna gelmelerinin şart olmadığını belirtmiştik. Bir avukatı olan ve davasını boşanma avukatı ile takip eden kişilerin, çekişmeli boşanma davalarında duruşmaya katılmalarına gerek yok. Bunun istisnası ise anlaşmalı boşanma davalarıdır.

Gaziantep’te her geçen gün anlaşmalı boşanma davası sayısı artmasına rağmen yine de çekişmeli boşanma davalarının daha fazla sayıda olduğunu da belirtmek lazım. Bizce de en iyi boşanma yönteminin anlaşmalı boşanma yolu olduğunu belirtmek istiyorum.

Anlaşmalı boşanma davası kaç gün sürer ? Yazımızı Okumak için Tıklayınız.

AVUKAT – M. Ferit YILDIRIM

Paylaş