Anlaşmalı boşanma davasında nafaka alabilir miyim?

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar boşanma protokolünde serbestçe nafaka miktarını belirleyebilir. Her iki tarafın da kabul etmesi durumunda kararlaştırılan nafaka miktarı da mahkemece kabul edilecektir. Bu açıdan kadın için ya da erkek için nafaka belirlenmesinde bir fark yoktur. Duruma ve anlaşmaya göre erkek için de kadının nafaka ödeyeceği kararlaştırılabilir. Boşanma davalarında nafaka miktarının belirlenmesinde en iyi yöntem yine tarafların anlaşarak belirledikleri yöntemdir. Zira tahsil edilmeyen bir nafakanın sadece kağıt üzerinde kalabileceği de unutulmamalıdır. Gaziantep icra dairelerinde açılan çok fazla sayıda nafaka alacağı dosyası da bu durumu kanıtlamaktadır.

Öte yandan taraflar anlaşma protokolü ile müşterek çocuklar için nafaka talep etmediklerini belirtseler dahi, mahkeme tarafından çocuklar için uygun bir miktar nafaka belirlenmesi istenebilir. Zira taraflar kendi haklarından dilediği gibi feragat edebilir ancak kamu düzenine ilişkin olarak küçük çocukların haklarından kolayca feragat edemeyecektir.

Mümkünse bir avukat tarafından hazırlanıp her iki tarafın da onayladığı maddeler içeren bir boşanma protokolü nafaka açısından en güvenilir ve en iyi sonuçları doğuracaktır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş