Boşanma Davalarında Deliller Nelerdir?

Boşanma davalarında mahkemeye sunulan deliller çeşitlilik arz etmektedir. Genel olarak en çok başvurulan delil ise tanık delilidir. Hastane raporları, adli makamlarca verilen resmi belgeler, telefon kayıtları, mahkeme dosyaları içeriği ve sair deliller boşanma davalarında mahkemeye sunulabilmektedir. Önemli olan tarafların iddiasını ıspat edecekleri hukuka uygun olan makul delillerin mahkemeye sunulmasıdır.

Günümüzde en çok, Facebook mesajları, Whatssapp mesajları ve diğer sosyal medya kayıtlarının boşanma davalarında delil olup olmadığı sorulmaktadır. Bu soruya tam olarak cevap vermek biraz zor olmakla birlikte, hakimin takdir yetkisinde olan bazı konuların ıspatlanmasında tek başına değil ama kimi zaman yardımcı olabilecek türden delil olarak sayıldığını görmekteyiz.

FACEBOOK KAYITLARI TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİLDİR!

Facebook kayıtlarının resmi olarak Türk Mahkemelerine gönderilmediğini görüyoruz. Yani şirket, boşanma davalarında mahkemece istenen kayıtlar konusunda mahkemeye bir cevap vermemekte ancak boşanma davasının tarafları kendi imkanlarıyla elde ettiği kayıt ve dökümleri mahkemeye sunabilmektedir. Unutulmamalıdır ki her zaman sahte bir hesapla bir başka kişi adına kayıtlar ve mesajlar oluşturmak mümkündür. Bu nedenle hakimin takdir yetkisinde olan ve kolayca anlaşılabilen bazı hususlar mahkemede delil sayılabilmektedir.

Mesela facebook kayıtlarında görünen ve örneğin iki kişinin beraberce çekilmiş bazı fotoğrafları mahkemeye sunulduğunda mahkemece bu fotoğraflar üzerinde oynama iddiası olmadığı sürece, kolayca anlaşılan durumlar için bu delil geçerli bir delil sayılabilecektir. Tabi ki ortaya konulan iddiaların sadece bu delille ıspatlanması da zordur. Mutlaka başka delillerle desteklenmesi de gerekmektedir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş