Boşanma davalarında nafaka

Boşanma davaları içerisinde üç ayrı nafaka türü bulunmaktadır. Tedbir nafakası, Yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası olarak bilinen bu nafaka türleri gerek eşler için gerekse çocuklar için koruyucu nitelikteki nafakalardır.

a) Tedbir nafakası: Boşanma davalarında nafaka ilk olarak tedbir nafakası olarak ortaya çıkmaktadır. Henüz boşanmaya karar verilmeden önce mahkeme aşamasında tarafların sosyal ve ekonomik durumu araştırılarak geliri olmayan tarafa tedbir nafakası bağlanabilmektedir. Boşanma gerçekleştikten sonra bu nafaka yoksulluk veya iştirak nafakasına dönüşecektir.

b) Yoksulluk Nafakası: Boşanma ile yoksulluğa düşecek olan tarafa verilen nafakadır. Mahkeme aşamasında tedbir nafakası olarak bağlanan nafaka, mahkeme sonunda eş için yoksulluk nafakasına dönüşecektir. Eşler bu nafakanın arttırılması için sonrada dava açıp ekonomik şartlara uyarlanmasını isteyebilirler. Kendisine nafaka bağlanan eş, yeni bir evlilik yaptığında bu nafaka kesilecektir.

c) iştirak nafakası: Çocuklar için bağlanan nafaka türüdür. Çocuklar reşit olana kadar devam eden bu nafaka miktarı da çocukların eğitim, sağlık vs. durumları göz önüne alınarak arttırılması için talepte bulunulabilir.

Nafaka arttırma davası ile de nafaka miktarının gün şartlarına uyarlaması için talepte bulunulabilir. Ödenen nafakanın zaman içerisinde gerek çocukların ve gerekse de eş için yetersiz kalması durumunda, nafaka miktarının arttırılması talepli bir dilekçeyle yetkili mahkemeye başvurulabilir.

                                              AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Paylaş