Boşanma davasının sonuçları

Boşanma davaları sonunda boşanma kararı verildiğinde hukuken evlilik birliği sona ermektedir. Taraflar evlenmeden önceki medeni hallerine dahil olup soyadları da bekarken kullandıkları soyadı durumuna gelmektedir. Bu durumun istisnaları da bulunmakta olup kısaca anlatmakta fayda vardır.

Taraflar boşanma kararını temyiz etmeksizin kesinleştirdikleri takdirde sorun bulunmamaktadır. Ancak boşanma kararlarının temyiz edilmesi durumunda mahkemenin verdiği bu boşanma kararı bir de Yargıtay'ın ilgili dairesi tarafından incelenmektedir. bu süreç ortalama 1 yıl civarında olup, taraflar temyiz incelemesi sürecinde evli sayılmaktadırlar. Boşanma kararının hüküm ifade edebilmesi onun kesinleşmesine bağlıdır.

Günümüzde boşanma kararları kesinleştikten sonra, mahkeme tarafından kendiliğinden nüfus idarelerine bilgi verilerek tarafların soyadı değiştirilmektedir. Bu nedenle taraflar ayrıca mahkeme kararlarını nüfus idaresine bildirmek zorunda değillerdir.

Son olarak boşanma sonrasında eşinin soyadını kullanmakta menfaati olan veya bu hususta eşinin muvafakatini alan taraf boşanma kararına rağmen eşinin soyadını kullanmaya devam edebilecektir.

Boşanmadan sonra sadece kadınlar için 300 günlük bir bekleme (evlenme yasağı) süresi bulunmaktadır. Eski adıyla "iddet müddeti" olarak adlandırılan bu süre evlilik içinde yada hemen sonrasında dünyaya gelecek/gelebilecek çocukların nesebinin korunması amacına yöneliktir. Bir başka deyişle, bu süreçte doğacak olan çocuğun babasının kim olduğunun ıspatı için bu kural konulmuştur. Mahkemeye başvurularak, kadının hamile olmadığını sağlık kuruluşlarından aldığı bir raporla ıspatlaması şartıyla bu süre ve sınırlama kaldırılabilmektedir.

                                         AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ 

Paylaş