Eşim beni aldattı mahkeme bizi tek celsede boşarmış.

Taraflar boşanma aşamasında kimi zaman yaşadıkları ağır durumlar nedeniyle mahkemenin de bu ağır durumdan dolayı tek celsede boşanma kararı vereceğini düşünebilmektedir. Ancak bu durum da tamamen yanlış inanıştır. Tarafların aralarındaki yaşanan tartışma ve sorunlar ne kadar büyük olursa olsun mahkemelerin tek celsede boşanma kararı vermesi mümkün değildir. Mahkemeler şartları oluşursa sadece anlaşmalı boşanma davalarında her iki tarafın da boşanmayı kabul etmesi durumunda tek celsede boşanma kararı verebilir.

Yaşanılan olaylar ne kadar büyük ve ağır olursa olsun mahkemeler bu durumları hukuka uygun delillerle ıspatlanması için bir yargılama yaparak, iddia eden tarafın bu iddiasını ıspatlamasını isteyecektir. Bu nedenle de yargılama aşamasında bazı mecburi yargılama kuralları işletilecek be bir kısım zorunlu bekleme süreleri oluşacaktır.

Saydığım bu nedenlerle anlaşmalı boşanma davaları haricinde mahkemelerin çekişmeli boşanma davalarında tek celsede karar vermesi mümkün değildir. Bu konudaki inanış tamamen halk arasında oluşan yanlış bir inanıştır. Boşanma davalarında doğru bilinen yanlışlar başlıklı makale için lütfen tıklayınız.

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş