Eşim Boşanma Davası Açtı Ne Yapmalıyım?

AVUKAT KÖŞESİEvlilik sırasında eşlerden her biri, diğer eşe karşı her zaman haklı gerekçelerle dava açabilir. Ancak bu haklı gerekçelerin mahkeme hakimi tarafından incelenerek değerlendirilmesi ve mahkemece de yerinde görülmesi gerekmektedir. Kimi zaman eşler kendini kusursuz sayarak diğer eşe karşı haksız bir şekilde boşanma davası da açmaktadır. Açılan her davada mutlaka boşanma kararı da verilmemektedir. Bu nedenle açılan davada eş tarafından ortaya konulan boşanma sebepleri tek tek incelenmelidir.

Kendisine karşı boşanma davası açılan eş davadan haberdar olduğunda ne yapmalıdır? Kısaca anlatmak gerekirse mahkeme tarafından kendisine dava dilekçesi tebliğ edilen eş, öncelikle bu dava dilekçesindeki iddia ve olayları dikkatle okuyarak bu davaya karşı 2 haftalık süre içerisinde mahkemeye cevap dilekçesi vermesi gerekmektedir. Bunun için bir avukattan ve hatta mümkünse bir boşanma avukatından hukuki destek alınmasında büyük fayda vardır. Eşinin açtığı bu davaya karşı koyarak aksi yönde delillerini ve tanıklarını bildiren diğer eş mahkemeyi ikna ederek eşinin aslında kusurlu olduğunu ve boşanma davası açmaya hakkı olmadığını belirterek mahkemeden davanın reddedilmesini isteyebilir.

Elbette eşler, açılan bu davayı kabul ederek boşanmak istediklerini de mahkemeye bildirebilirler. Sonuç olarak açılan davaya iki haftalık süre içinde cevap yazılı olarak verilmeli ve mahkemeye bu davayla ilgili tüm deliller ve tanıkların da bildirilmesi gerektiğini unutmamak lazım.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş