Eşim Boşanmak İstemiyor ne yapmalıyım?

 

AVUKAT KÖŞESİGaziantep’te bir avukat olarak sıkça karşılaştığımız önemli sorulardan biri de budur. Eşler boşanma davası açınca diğer eş bazı durumlarda boşanmak istemez veya mahkemeye çıkmayacağını söyleyerek davayı uzatmaya çalışır. Bu gibi durumlarda bir eşin mahkemeyi kabul etmemesi, boşanmak istemiyorum demesi tek başına yeterli değildir. Yani davayı açan eş eğer boşanma davası açmakta haklılığını ve diğer eşin kusurlu olduğunu ıspatlarsa mahkeme boşanmaya karar verecektir.

Mesela eşine şiddet uygulayan, hakaret eden bir eş, kendisine açılan bir boşanma davasında ben boşanmak istemiyorum diyerek sadece bunu söyleyerek bir sonuç elde edemez. Mahkeme şiddet uygulayan eşin boşanmak istemiyorum şeklindeki savunmasını kabul etmez. Yoksa büyük adaletsizliklere yol açılacaktır.

Sonuç olarak eşlerin mahkemeye gelmemesi ya da mahkeme önünde eşimi seviyorum boşanmak istemiyorum şeklindeki savunmaları mahkemeyi durdurmak ya da boşanmayı engellemek için yeterli değildir. Boşanma davalarında en önemli husus kusurun tespit edilmesidir. Dava açan eş diğer eşin kusurlu olduğunu ıspatlarsa artık mahkeme başka bir inceleme yapmadan boşanmaya karar verebilecektir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş