Eşim (Karım) çalışmıyor bir geliri de yok bu yüzden çocuklar mahkemede ona verilmezmiş

İşte size en çok doğru bilinen bir yanlış bilgi daha. Boşanma davalarında velayet meselesi tartışılıp karara bağlanırken tarafların ekonomik durumları gözetilerek bir ayrım yapılmaz. Çocuğun üstün menfaatleri gözetilerek bir karar verilir. Bir eşin sırf gelirinin olmaması nedeniyle ona velayetin verilmemesi gibi bir durum hiç yaşanmamış olup zaten bu durum derin haksızlıklara da neden olacağı gibi çocuklar üzerinde de olumsuz etkiler yaratacaktır.

Gaziantep çevresinde zaten büyük bir oranda kadınların çalışmadığını ve ev hanımı olduklarını biliyoruz. Buna bağlı olarak boşanma davası sonrasında bir geliri olmayacağı da aşikar. ancak mahkemece bu durumda geliri olmayan tarafa çocuğun velayetinin verilmesini uygun bulursa yine de velayeti ona verir. Karşı tarafa ise çocuğun ihtiyaçları için bir miktar nafaka ödemesine hükmedecektir.

Velayeti alacak olan tarafın bir gelirinin olmaması tek başına velayetin ondan alınmasına neden olan bir durum değildir. Böyle durumlarda çocuk için nafaka ödenerek kısmen de olsa bu sorun çözülecek olup, velayetin belirlenmesinde asıl olan çocuğun menfaatine nelerin uygun düşüp düşmediğinin araştırılmasıdır. Boşanma davasında doğru bilinen yanlışlar isimli makalemiz için lütfen tıklayınız.

Avukat Ferit YILDIRIM

Paylaş