Evlilik çok kısa sürdü eşim nafaka isteyemezmiş.

Henüz evlilikleri bir yılı dahi doldurmadan boşanma davası açmak isteyen kişilerin çoğu zaman evliliğin kısa sürmesinden dolayı karşı tarafa nafaka verilmediğini düşündüğünü de görüyoruz. Mahkemelerce nafaka miktarı ve yükümlülüğü belirlenirken evliliğin uzun ya da kısa sürmesi gibi bir kriteri bulunmamaktadır.

Mahkemeler boşanma ile yoksulluğa düşeceğini bildiği taraf için kusur durumunu da dikkate alarak uygun bir nafaka verilmesine hükmedebilir. Dava devam ederken tedbir nafakası olarak bağlanan bu nafaka boşanma kararı verildiğinde de yoksulluk nafakası olarak devam edebilir. Önemli olan nafaka alacak olan kişinin boşanmada kusurlu olup olmadığıdır.

Çocuklar için bağlanan iştirak nafakası ise tarafların kusurlu olup olmadığına bakılmadan sırf çocuğun ihtiyaçları gözetilerek hüküm altına alınmaktadır. Kısacası evliliğin kısa sürmüş olması nafaka yükümlülüğünü ortadan kaldırmayacaktır. Mahkemece tarafların ekonomik durumu ve boşanma davasındaki kusuruna göre hakim tarafından bir değerlendirme yapılacaktır. Boşanma davasında doğru bilinen yanlışlar isimli makale için lütfen tıklayınız.

Avukat Ferit YILDIRIM

 

Paylaş