Gaziantep halkının trafik ile imtihanı

AVUKAT KÖŞESİYaşadığımız şehrin, güzel Gaziantep’in her geçen gün büyüyen bir şehir olduğu ve şimdilerde nüfusunun neredeyse 2,5 milyonu geçtiği hepimiz tarafından biliniyor. Zaten bir sanayi ve ticaret şehri oluşumuz ve sosyal imkanlarımızla Türkiye’nin de en güzel şehirlerinden biri olmamız nedeniyle daima tercih edilen ve gidilesi bir şehir olduk. Son zamanda özellikle Suriye’den aldığımız göç de buna eklendiğinde, sınırlarımızı zorladığımız ve kimi zaman yaşamakta zorlandığımız bir kent haline döndüğümüz de bir gerçek.

Bu kadar kalabalık bir şehirde trafik sorununun da ortaya çıkması aslında çok da şaşırtıcı bir durum değil. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma Şahin’in trafik sorunu için iyi niyetli ve gayretli çabalarını da görmezden gelemeyiz elbette. Ama yine de trafik sorununun çözülmüş olduğunu söylemek imkansız. Her gün trafik kazalarının yaşandığına tanık oluyoruz ve maalesef ölüm ve yaralanmalar ile sonuçlanan bu üzücü trafik kazalarının bir türlü önüne geçemiyoruz. Bu durum nereden baksanız büyük zararlar ve yıkımları beraberinde getiriyor. Yitip giden canlar, ömür boyu sakat kalan insanlarımız ve son olarak da ortaya çıkan maddi manevi zararlar.

Bir avukat olarak Gaziantep için sadece trafik sorunu var diyerek topu yetkililere atmak biraz haksızlık oluyor diye düşünüyorum. Bence trafik için teknik şartlar, altyapılar, yollar ve sair parametreler içinde en önemli faktör insan faktörüdür. Yani aslında kimseye suç bulmadan evvel öncelikle trafikte bizler iyi birer sürücü olarak üzerimize düşen tüm sorumluluğu yerine getirmeliyiz. Maalesef trafikte seyreden acemi, sabırsız, nezaketsiz ve bencil şöförler gün geçtikçe güzelim şehrimizin trafiğini daha da zor hale getiriyor. Bence en usta ve en iyi şöför, akşam olunca evine sağ salim ve kaza yapmadan dönen kişidir. Yoksa hızlı araç kullanmak, tehlikeli manevralar yapmak ve havalı bir araç ile tozu dumana katarak trafikte ilerlemenin hiçbir ustalığa işaret etmediğini söylemek istiyorum.

Bugüne kadar sürekli Gaziantep için trafik sorunundan bahseden akil insanlar, bu zor trafiği daha da zorlaştıran trafik canavarı şoförlerden de bahsetmeli ve toplum olarak da trafik sorumluluğu hareketine katılarak her bireyin diğerine örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Yoksa yitip giden canlar, engelli yaşamaya mahkum kalan bedenler ve milli servet olarak tanımladığımız milyarlarca liralık maddi zararlar ile her zaman karşı karşıya kalacağımızı bilmemiz lazım. Tüm insanlarımıza, trafikte kazasız ve güvenli bir sürüş diliyorum.

Avukat Ferit YILDIRIM

Paylaş