İCRA YOLUYLA ÇOCUK TESLİMİ

İCRA YOLUYLA ÇOCUK TESLİMİ

Gaziantep avukat,gaziantep boşanma avukatı, gaziantep boşanma avukatları,gaziantep ceza davası,gaziantep ceza davası avukatı,gaziantep ceza davası avukatları,gaziantep tazminat dava,gaziantep tazminat davası avukatı,avukat,ceza avukatı,ceza davası avukatı,boşanma avukatı

Kulağa pek de hoş gelmeyen ve zaman zaman insanlar tarafından eleştirilen bu icra yoluyla çocuk teslimi kavramı, mahkemenin verdiği bir karar sonrasında çocuğun bu karara göre ebeveyni ile görüşmesi ya da ona teslim edilmesi için devlet tarafından zorlayıcı bir yöntemi ifade etmektedir. Bir diğer deyişle anne ya da babanın mahkeme kararına uymak istemediği durumlarda bu kararı cebren de olsa uygulanması için başvurulan bir yöntemdir. Ben de pek tasvip etmemekle birlikte çoğu zaman mecburen bu yolu kullanıyor ve müvekkilimin haklarını icra yoluyla elde etmesini sağlıyorum.

 

Uzun zamandır benim de savunduğum görüşe göre çocuk teslimi için icra daireleri dışında Aile ve Sosyal Politikalar İl müdürlüğü bünyesinde bir merkez kurularak hem daha profesyonel ve hem de daha pratik şekilde bu sorunun çözüleceğine inanıyorum.

 

Çocukların anne ve babasıyla kişisel ilişki kurmaları onların en doğal hakkıdır. Bu nedenle de velayeti elinde bulunduran anne ya da baba kendi kişisel hesapları için çocuğun bu hakkını elinden alması, aslında kendi çocuğuna zarar vermekten başka bir şey değildir.

 

Yargı reformu ile birlikte çocukların icra memuru ile bir eşya gibi alınıp teslim edilmesinin önüne geçileceğine inanıyorum.

Paylaş