Gaziantep’te Boşanmak

Genel olarak zaten boşanma davaları ayrıntılı davalardır. Gaziantep’te boşanma davalarını incelediğimiz zaman, bu davaların büyük bir çoğunluğunun avukat tarafından açıldığı görülmektedir. Gaziantep’te altı tane aile mahkemesi bulunmaktadır ve bu mahkemeler boşanma davalarındaki yetkili mahkemelerdir. Gaziantep için baktığımız zaman şehrin artan nüfusu nedeniyle mahkemeler de zamanla yetersiz kalmakta ve bir kısım yığılmalar olmaktadır.

Taraflar boşanma davasını açtıktan sonra ilk duruşma ne zaman olacak diye merakla beklediği için, mahkemelerin yoğunluğu da işte burada önem kazanıyor. Bazen mahkemelerin duruşma günü tayin etmesi bile aylar sürmektedir. Bu gecikme aslında bazı usul işlemlerinin tamamlanmasının zaman almasından kaynaklandığı gibi, mahkemelerin iş yoğunluğu da bu konuda çok belirleyici durumdadır.

Bir avukat olarak da en çok karşılaştığımız sorunların başında mahkemelerin geç sonuçlanması gelmektedir. Bu durum avukatların çalışmasından kaynaklanmadığı gibi, mahkemelerin iş yoğunluğu nedeniyle meydana gelen gecikmeler herkesi mutsuz etmektedir.

Avukat Ferit YILDIRIM

Paylaş