Gaziantep’teki boşanma cinayetlerine avukat gözüyle bakış

cinayet gaziantepGaziantep’te 9 kişinin hayatını kaybettiği feci olay nedeniyle bütün kamuoyu gibi bende oldukça üzgünüm. Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ise sabırlar diliyorum. Medyada yer alan haberlere göre bu cinayetlerin temelinde boşanma davası olduğu belirtiliyor. Son zamanlarda sıkça haberlerde duyduğumuz ve derin bir endişe ile izlediğimiz boşanma cinayetleri, maalesef kamuoyunda ciddi bir tedirginliğe neden oluyor. Daha kısa bir süre önce, Eylül 2015 de Gaziantep’te boşanma kavgası yüzünden iki aileden 5 kişi ölmüş ve şehrin göbeğinde olan bu olay hafızalara kazınmıştı. Bu olayın son olmasını, bir daha güzel şehrimiz Gaziantep’te böyle vahim olayların yaşanmamasını diliyorum.

Ancak bir avukat gözüyle, boşanma davaları sürecindeki bu şiddetin sebepleri ve neler yapılması gerektiğiyle ilgili bazı detayları da belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.

Boşanma sürecinde sadece boşanan çiftlerin değil, her iki tarafın ailelerinin de meseleye müdahil oldukları bilinen bir gerçek. Hal böyleyken bir de yargılama safhasının çeşitli sebeplerle uzaması ve bazı yasaların yetersiz kalmasıyla gerginlikler ortaya çıkabiliyor.

Mesela Ailenin korunması ve kadına yönelik Şiddetin önlenmesi için çıkarılan 6284 sayılı yasanın hem içeriğinde, hem de uygulamasında bazı aksaklıklar olduğunu düşünüyorum. Kanun oldukça iyiniyetli ve kadını korumaya çalışmış ama özellikle erkekler için kolayca evden uzaklaştırma, konuta ve eşe yaklaşmama kararları verilebiliyor. Yani bazı durumlarda hiçbir delil aranmadan, sadece kadının beyanı ile tedbir kararı verilebiliyor. Şu halde kanun, şiddet konusunda kararlı olan bir eş için yetersiz kalmakta ama sıradan ve hafif bir aile kavgası yapan eş için ise lüzumsuz bir tahrik yaratmakta. Keza mahkemelerin iş yükünün oldukça ağır olması nedeniyle yargılamaların uzaması da tarafların gerilmesine neden oluyor.

Bence her yıl TÜİK tarafından yayınlanan istatistiklerin kamuoyunda paylaşılması yerine, Evliliklere dışarıdan yapılan müdahalelerin önlenmesi için bilinçlendirme çalışmaları yapılmalı, boşanma aşamasındaki vatandaşlarımıza daha etkili bir rehberlik sağlanmalı ve aile içi huzursuzlukların çözümü için eşlere diyalog yöntemlerinin benimsetilerek teşvik edilmesi gerekiyor. Ayrıca mahkemelerin iş yükü azaltılmalı ve seri yargılama metotları geliştirilmeli. Kısacası yetkili makamlarca bu konunun daha derinlemesine araştırılarak, akılcı çözümler bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Boşanmada şiddet ile ilgili diğer makaleler için tıklayınız

            

Avukat M. Ferit YILDIRIM

Paylaş