İddet/Bekleme süresinin kaldırılması

_mg_1828İddet yani bekleme süresi, bir kadının boşandıktan sonra yeni bir evlilik yapması için beklemesi gereken üç yüz günlük süreyi ifade eder. Yani boşanma kararının kesinleşmesinden sonra kadın açısından yeni bir evlilik için bu sürenin beklenmesi şartı Medeni Kanunumuzda belirtilmiş bir süredir. Bu süreyi beklemedeki temel amaç kadının hamile kalması durumunda nesebinin karışmaması düşüncesidir.

Ancak bu süre çeşitli hallerde kaldırılarak kadının yeni bir evlenme yapmasının önü açılabilir. Örneğin boşanma kararının kesinleşmesinden sonraki üç yüz günlük süre içinde kadının doğum yapmış olması ile artık bekleme süresi olmadan yeni bir evlilik yapılabilir. Yine boşandığı eşiyle yeniden evlenmek isteyen kadın için de bu bekleme süresi kalkacaktır. Son olarak mahkemeye müracaat ederek hamile olmadığını resmi bir hastane raporuyla ıspat eden kadın da mahkemenin kararıyla bu süreyi beklemeden yeni bir evlilik yapabilecektir.

Boşanma davasının Gaziantep ya da başka şehirlerde açılmış olması önemli olmaksızın kişiler bu iddet süresinin kaldırılması için istedikleri şehirdeki aile mahkemesinden talepte bulunabilirler.

Avukat M. Ferit YILDIRIM

Paylaş