Ölümlü trafik kazalarında maddi tazminat

Trafik kazası sonucunda yaşamını yitiren kimselerin anne, baba, eş, çocuklar gibi yasal mirasçı sıfatını taşıyan yakınları, bu ölüm nedeniyle maddi bir kayıp yaşamış sayılmaktadır. Bir başka deyişle destekten yoksun kalan kişiler, ölüme sebep olan karşı taraftan ve sigorta şirketlerinden tazminat talep edebilmektedirler. Bunun için de trafik kazası nedeniyle tazminat davası açılması gerekmektedir. Bu tazminat miktarı hesaplanırken ölen kişinin geliri, yaşı,  kazadaki kusur durumu vs. gibi bazı kriterler dikkate alınarak bir hesaplama yapılmaktadır.

Uzman bilirkişiler tarafından yapılan bu hesaplamalar sonrasında gerçek zarar ortaya çıkarılıp mahkeme tarafından buna göre karar verilmektedir. Son zamanlarda kendilerini sigortacı, tazminat uzmanı, hasar uzmanı gibi çeşitli isimlerle tanıtarak kaza mağduru olan vatandaşlarımızın işlerini takip etmek isteyen insanlar faaliyet göstermektedir. Kesinlikle bir avukat olmadan başkası adına dava açılamayacağının bilinmesi gerekmektedir. Yani trafik kazası nedeniyle tazminat davalarını ancak ve ancak avukatlar açabilir.

Avukat olmayan kişilerin başkası adına vekalet alarak dava açamayacağını önemle belirtmemiz gerekir. Sonuç olarak trafik kazası sonrasındaki tüm zarar talepleriniz için dava açmak gerektiğinde avukatlar dışındaki takipçi, aracı vs gibi kişilere itibar edilmemesi gerekmektedir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş