Ölümlü Trafik Kazalarında Manevi Tazminat

Trafik kazası sonrasında meydana gelen ölüm nedeniyle maddi tazminat dışında ayrıca bir de manevi tazminat davası açılabilmektedir. Bu da ölen kişinin mirasçılarının maddi kayıplarının haricinde, uğradıkları manevi üzüntüyü karşılamak amacıyla kabul edilmiş bir tazminat türüdür.

Manevi tazminatın davalıları genellikle kazaya sebep olan sürücü ve ruhsat sahibidir. Yani sigorta şirketleri şimdilik manevi tazminat taleplerinden sorumlu değildir. Bize göre zaman içerisinde yasal düzenlemeler yapılarak sigorta şirketlerinin manevi tazminat klozu da kabul edilmeli ve belli bir teminat sınırı içinde karşılanmalıdır. Maalesef sigorta hukuku ülkemizde henüz tam olarak gelişmediğinden kimi zaman manevi tazminat kararlarının tahsil edilmesinde güçlükler yaşanmakta ve mağduriyetler oluşmaktadır.

Her zaman belirttiğimiz gibi hak kayıpları yaşanmaması açısından, dava açacak olan kişilerin avukatları aracılığıyla takip yapmaları ve muhakkak bir avukat yardımı almaları kendileri için en hızlı ve en güvenilir sonuçları doğuracaktır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş