Ölümlü Trafik Kazalarındaki Tazminat Ödemelerinde Yeni Düzenleme!

kusur trafik kazaBilindiği üzere zorunlu mali mesuliyet sigortası (Trafik Sigortası) ile trafik kazalarında 3. Kişilere verilen zararlar güvence altına alınmaktadır. Sigorta hukuku açısından 3. Kişi kimdir diye bakacak olursak,  meydana gelen trafik kazalarında 1. Kişi sigorta Şirketi, 2. Kişi sigortalı araç ve 3. Kişi ise trafik kazasında zarara uğrayan kişi olarak özetlenebilir. Yani genel kural olarak aracımıza yaptırmak zorunda olduğumuz trafik sigortası, bizim zararımızı değil ama kaza nedeniyle zarar verdiğimiz kişilerin zararlarını karşılamaktadır. Peki bir kazada aracını sigorta ettirmiş olan kişi yani 2. Kişinin öldüğünü ve bu kazada % 100 oranında kusurlu olduğunu düşünelim. Bu ölüm nedeniyle ölen kişinin bazı mirasçıları zarara uğramış olacaktır. Bu durumda acaba sigorta şirketi, ölen kişinin mirasçılarına ödeme yapacak mı?

Yakın zamana kadar tartışmalı olan bu konu, Yargıtay’ın çeşitli ve birbirinden farklı kararlarıyla içinden çıkılmaz hale gelmişti. Özellikle 2010 yılında Yargıtay dairelerinde çıkan kararlarda, ölen kişinin tam kusurlu olması halinde yakınlarına ödeme yapılamayacağı yönünde kararlar çıkmıştı. Sonrasında konuyu takip eden avukatlar sayesinde bu husus  büyük kurula taşınmış, Hukuk Genel Kurulu ise tartışmaları bitirmiş ve 2011 yılında verilen istikrarlı kararlar ile artık araç sürücüsü ya da işletenin tam kusurlu olması halinde bile sigorta şirketinin, ölenin yakınlarının 3. Kişi sayılması ve olayda kusurlarının olmaması nedeniyle onlara destekten yoksun kalma tazminatı ödeneceğini karara bağlamıştı.

Elbette bahsettiğimiz bu süreçte sigorta şirketlerinin oldukça yüklü miktarlarda tazminat ödediği ve bu durumdan rahatsız oldukları da ortada. Şimdi ise çok yüksek sigorta primleri nedeniyle trafik sigortası gündemde ve bir takım iyileştirmeler yapılması için çalışmalar devam ediyor. Sigorta şirketlerinin tazminat yükünü azaltmak ve dolayısıyla sigorta primlerindeki artışı frenlemek için yasal düzenleme bile hazırlanmış. Bu durumda artık kazada ölen araç sürücüsü veya işletenin kazadaki kusuru dikkate alınacak ve mirasçılarına bu kusur oranı üzerinden ödeme yapılacak. Bence çok da yerinde olmayan bu düzenleme ile birçok insan mağdur olacak ve gerçekten 3. Kişi konumunda olan ölen kişinin yakınları, hiçbir kusuru olmadıkları ve 3. Kişi sayıldıkları halde ya tazminat alamayacak ya da az bir miktarla yetinecekler. Hakkaniyete de aykırı sonuçlar doğurmaması için daha adil ve akılcı bir düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyor ve bu şekildeki bir çözüm yolunun sadece sigorta şirketlerini koruyacağını ama vatandaşın mağdur olacağını tahmin ediyorum. Yeni düzenlemeyi yakından takip ederek uygulamanın nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.

Avukat M. Ferit YILDIRIM

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş