Özel Günleri Unutmak Boşanma Sebebi mi?

_mg_1828Evlilik içinde tarafların yıl dönümü, doğum günü gibi özel günleri unutması boşanma sebebi olarak mahkemelerce kabul edilebilir mi? yakın zamanda basında yer alan bir habere göre Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin bir kararında, eşlerin özel günleri unutması ve diğer eşi sosyal ortamlarda yalnız bırakmasının bir kusur sayıldığı iddia edilmişti. Yargıtay’ın 04/10/2016 tarihli kararında bu duruma yer verildiği ve yeni bir boşanma sebebinin oluştuğu belirtildi.

Henüz çok yeni olan bu karara ulaşamadığım için karardan bir alıntı yapamıyorum. ileri ki zamanlarda kararı yayınlayacağım. Gerçekten evlilik hayatında bazı özel günlerin değerli olması ve her bir eş tarafından bu günlerin hatırlanıp bu günlere bir anlam yüklenmiş olması her insanın hoşuna giden bir durum olsa gerek. Ancak bana göre  bu özel günleri hatırlamamanın tek başına bir boşanma sebebi olacağını düşünmüyorum. Günlük hayatın çeşitli zorlukları, iş hayatı, geçim sıkıntısı gibi nedenlerle bu günler bazen unutulmuş olabilir.

Evlilik birliği iyi günde ve kötü günde eşlerin birbiri yanında güçlü bir şekilde durmaları gereken bir kurum olup, sadece bir özel günün unutulması ile diğer eşin kusurlu sayılması hakkaniyete de uygun düşmeyecektir. bunun yanında başka sebeplerin varlığı, eşin genel olarak ilgisizliği gibi durumlar var ise işte o zaman evliliğin artık çekilmez hale geldiği durumlarda boşanma sebebi sayılabilecektir. Kararın tam metnini okuduktan sonra daha net bir değerlendirme yapacağımızdan bu konuya daha sonra tekrar değineceğim.

Avukat M. Ferit YILDIRIM

Paylaş