Saygısızlık aşağılama ve küçümseme nedeniyle boşanma

Boşanma davalarındaki en çok karşılaşılan iddia ve suçlamalardan biri de eşlerin birbirine karşı saygısız davranarak onu aşağılaması ya da küçük düşürmesidir. Gaziantep için de bir avukat olarak boşanma davalarında en sık karşılaştığımız bu durum maalesef birçok evlilikte kendini göstermektedir. Bu durum bir boşanma nedenidir. Eşlerin birbirine karşı saygılı olma ve gerek toplum içerisinde ve gerekse de çekirdek aile içinde eşin saygınlığını ve itibarını zedelemeden uygun davranma yükümlülüğü bulunmaktadır.

Bir eş diğer eşe karşı herhangi bir şekilde aşağılayıcı veya küçümseyici ifadeler kullandığında eşler arasındaki karşılıklı sevgi ve saygı ortamı ister istemez zarar görecektir. Bu durumda artık evlilik birliğini devam ettirmek istemeyen eş boşanma davası açarak eşinin bu davranışlarını mahkeme önünde ıspatlarsa mahkemece boşanma kararı verilecektir.

Eşlerin birbirine katlanma yükümlülüğü hiçbir zaman hakaret ya da insan onurunu zedeleyen davranışları sineye çekmeyi gerektirmez. Her zaman için eşler saygı ve sevgi çerçevesinde evlilik birliğini yürütmek zorundadır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş