SGK dan sigortalılık kaydımı düşürürsem nafakayı ödemezmişim.

Mahkemelerce boşanma davalarında eş ya da çocuklar yararına başlanan nafaka miktarları belirlenirken tarafların ve nafaka yükümlüsünün mali ve sosyal durumlar elbette araştırılır. Sonuçta hükmedilen nafaka bu araştırmanın sonucuna göre şekillenecektir. Ancak sırf sigortalı bir işte çalışmıyor olmak o kişinin nafaka ödemeyeceği anlamına gelmemektedir. Kimi zaman taraflar karşı tarafa nafaka ödememek için SGK dan sigortalılık kaydını sildirerek hiçbir geliri olmadığını ve nafakayı ödeyemeyeceğini öne sürüp nafaka yükümlülüğünden kurtulacağını düşünmektedir. Oysa bu durum yine yaygın olarak bilinen yanlış bir bilgidir.

Özellikle çocuklar için belirlenen tedbir ve iştirak nafakaları, kesinlikle nafaka yükümlüsünün işsiz olmasına ya da gelirinin olmamasına bağlı değildir. Her halükarda nafaka yükümlüsü bu nafaka miktarını ödemek zorundadır. Yine diğer eş lehine belirlenen nafakada da durum aynı olup bu yanılgıya düşerek sigortalılık kaydının silinmesi taraflara hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Öte yandan sigortalılık kaydı silinse bile nafaka yükümlülüğünün ihlal edilerek ödenmemesi durumunda hapis cezası da gündeme geleceği gözden kaçmamalıdır. Boşanma davalarında doğru bilinen yanlışlar başlıklı makale için lüften tıklayınız.

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş