Tedaş’ın haksız yere kestiği kaçak elektrik cezaları can yakıyor

ELEKTRİKÜlkemizde kaçak elektrik kullanımı ile ilgili ciddi bir sorun yaşandığını zaten biliyoruz. Özellikle doğudaki illerimize gittikçe bu kaçak kullanımın daha da arttığı söyleniyor. Ancak kaçak elektrik ile mücadele konusunda her ilde aynı uygulama yapılamıyor maalesef. Birçok ilde kaçak kullanımı takip dahi edilemiyor iken, bazı illerimizde ise usulsüz olarak ve haksız yere tutulan kaçak elektrik tutanakları masum vatandaşlarımızın canını yakıyor. Enerji dağıtım kurumunun bu haksız ve adaletsiz kaçak takibine birilerinin dur demesi gerekiyor.

Gaziantep için de durum aynı. Tedaş tarafından kimi zaman kaçak kullanmayan vatandaşlarımız için bile kaçak tutanağı düzenlenip cezalar kesildiğini görüyoruz. Kurum çalışanlarının kaçak tespitinde prim aldıkları da düşünülürse, bu konuda fazla hassas bir araştırma yapılmadan kolayca kaçak tutanağı düzenlendiği de akla gelebilir.

Haksız yere kaçak elektrik tutanağı tutularak kendisine ceza kesilen kişilerin, mahkeme yoluyla bu kaçak tutanağının ve kaçak cezalarının iptali için dava açması gerekiyor. Ne var ki çoğu kimse mahkeme yoluyla uğraşmak istemiyor ve haksız yere kesilen kaçak kullanım cezalarını ödeyerek sorunu halletmeye çalışıyor. Bence herkes hakkını aramalı ve kurumların keyfi uygulamalarına karşı bir direnç oluşturmalı. Gerçekten masum olan vatandaşlarımız için mahkeme sürecinde kaçak elektrik cezalarının iptal edildiği de unutulmamalıdır. Hakkınızı arayın lütfen!

Av. M. Ferit YILDIRIM

 

Paylaş