Tek Celsede Boşanma Mümkün mü?

AVUKAT KÖŞESİBoşanmak isteyen tarafların en sık sorduğu sorulardan biri de budur. Evlilik birliğini devam ettirmeyen eşler bir an önce boşanmak için tek celsede mahkemenin karar vermesini istemektedir. Ancak bir boşanma avukatı olarak her dava için tek celsede boşanma olacağını söylemek zor. Mahkemece tarafların iddiaları ve talepleri araştırılarak çekişmeli davalarda kusur durumunun tespit edilmesi zaman almaktadır. Yani taraflar iddiasını ıspat etmek için tanıklar dahil birçok delil ortaya koymaktadır. Mahkemece bu deliller toplanarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerektiğinden delillerin toplanması ise genellikle zaman almaktadır.

Ancak tarafların anlaşmalı boşanma yoluna gitmesi durumunda tek celsede boşanmak mümkündür. Çiftlerin en az 1 yıldan beri evli olmaları yanında boşanmanın tüm sonuçları konusunda bir anlaşmaya varmış olması durumunda tek celsede boşanabilirler.

Gaziantep’in genelinde boşanma konusundaki eğilimlere baktığımız zaman, birçok çiftin anlaşmalı olarak boşandığını ama çekişmeli boşanma sayısının da az olmadığını söylemek gerek. Sonuçta boşanmak için tek celsede karar almak isteyen çiftlerin bunu ancak anlaşmalı boşanma yoluyla sağlayabileceklerini söylemek doğru olacaktır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş