TIP HUKUKU VE TAZMİNAT DAVALARI

Yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan Tıbbi teşhis ve muayenelerin, hukuksal anlamda ele alınması amacıyla uzun zamandır çeşitli kaynaklardan derlediğim çalışmalarımı bu başlık altında topladım.  Hemen her insanın mutlaka bir şekilde muhatap olduğu bir konu olan tıp hukuku oldukça geniş ve teknik bir alandır. Ben bu alan içerisinde insanları en fazla ilgilendiren ve önemli sayılan birkaç alan üzerinde araştırma yapıp sizlerle paylaşacağım.

Tıbbi tedavi ve müdahaleler sonrasında meydana gelen ölüm, yaralanma, sakatlanma vs gibi durumlarda bir tazminat davasının gündeme gelebilmesi için öncelikle ortada hukuka aykırı bir tedavi veya müdahale olması gerekmektedir. Bu durum genellikle halk arasında doktor hatası, yanlış teşhis ve yanlış tedavi ile ifade edilmektedir. Ancak komplikasyon diye adlandırılan, doktorun ve müdahalenin hiçbir kusur içermediği  durumlarda tazminat davasının açılması söz konusu olmayacaktır.

Aşağıdaki başlıklarda tıbbi hizmetin yetersiz ve kusurlu olduğu halleri inceleyerek doktora, hastaneye, sağlık bakanlığına karşı açılabilecek maddi ve manevi tazminat davalarını ve ceza hukuku açısından şikayet ve dava sürecini inceleyeceğiz.

 

 

Avukat M. Ferit YILDIRIM

Paylaş