Trafik Kazaları Sakatlık Tazminatı (Manevi Tazminat)

Trafik kazalarındaki yaralanmalar ve sakatlıklar nedeniyle daha önce belirttiğimiz maddi tazminat talepleri haricinde ayrıca sakat kalan kişiler ve bu kişilerin bazı yakınları, sakatlık nedeniyle manevi bir yıkım da yaşayabilirler. İşte kişilerin bu manevi ıstırabına karşılık olarak yine manevi tazminat davası açma hakları bulunmaktadır. Bu tazminat kişilerin maddi gelir kayıpları dışında manevi kayıplar için öngörülmüştür.

Kişilerin kaza nedeniyle sakat kalması bazı durumlarda yakınlarını da etkilemektedir. Örneğin çocuklar, eş, anne-baba da bu sakatlık nedeniyle etkilenmiş olabilirler. Bu gibi durumlarda bu kişilerin de tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır. Tamamen hakimin takdir yetkisi ile belirlenen bu davadaki tazminat miktarı, olayın meydana gelmesindeki kusur ve tarafların durumu ile yakından ilgilidir. Mesela kaza sonrasında ayağı kırılarak sakat kalan birinin eşi için de hayat boyu yaşanacak bir acı ve keder olduğu tartışmasızdır. Buna göre bu kazadan artık kazazedenin eşi de etkilenmiş demektir. Olaydaki kusur durumuna ve tarafların durumlarına göre bir miktar manevi tazminatın da ödenmesi için dava açılabilecektir.

Bu gibi durumlarda manevi tazminat davaları şimdilik sigorta şirketlerine karşı açılamamaktadır. Manevi tazminat davaları, kazayı yapan sürücüye ve aracın işleteni olan kişilere karşı açılmaktadır. Örneğin bir belediye otobüsü veya polis aracı ya da herhangi bir kamu kuruma ait olan araçların çarpması nedeniyle sakat kalan kişiler bu davalarını da ilgili idareye karşı açacaklardır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş