Trafik kazası tazminatları için şirketlerin rücu dönemi başlıyor

kaza rucuHepimizin bildiği gibi motorlu kara taşıtlarının, üçüncü kişilere verdiği zararları belli şartlarda karşılayan zorunlu mali mesuliyet sigortaları (trafik sigortası) bulunmaktadır. Son günlerde oldukça yüksek primler almaya başlayan ve kamuoyunda tepkilere neden olan sigorta şirketleri için şimdi bir de kaza sonrası ödediği tazminatı kendi sigortalısından tahsil etme imkanı gündeme geldi. 2015 yılında sigorta genel şartlarında yapılan yeni düzenleme ile artık kaza sonrasında üçüncü kişilere yapılan tazminat ödemeleri için, sigorta şirketleri ödediği miktarları “kural ihlali yapan” kendi sigortalısından tahsil etmek için rücu davaları ya da icra takipleri başlatacak.

Esasen yeni düzenlemeden önce de şirketlerin rücu hakkı bulunmaktaydı. Ancak bu hak, kazada ağır kusurlu olan ya da ehliyetsiz veya alkollü araç kullanan kişilere karşı kullanılmaktaydı. Yeni düzenlemede “kural ihlali yapan sigortalıya” rücu edileceği öngörülmüş olduğundan
meydana gelen binlerce kazada mutlaka az da olsa kusurlu ve kural ihlali yapıldığı düşünülürse hemen hemen her kaza sonrasında şirketler sigortalısına rücu edebilecek.

Kanaatimce hukuk ve sigortalama mantığına aykırı olan bu düzenleme ile hem sigorta şirketlerinin haksız kazanç sağlaması gündeme gelecek ve hem de vatandaşların neredeyse aracına sigorta yaptırmak için geçerli bir nedeni kalmayacak. Bu durumda insanlar trafik sigortası yaptırmadan trafikte dolaşacak ve yeni bir kaosun da içine girmiş olacağız. Bir an önce yasal düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum aksi halde Çok eskilerde olduğu gibi küçük çaplı kazalar sonrasında birbiriyle trafikte kavgaya tutuşan insanlar görmeye hazır olun.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş