TÜİK Aile Yapısı Araştırması 2016 Yapıldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılarak yayınlanan aile yapısı araştırması sonuçları oldukça dikkat çekici yeni tespitler içeriyor. Kurum tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği yapılarak 2016 yılı içerisinde yapılan bu araştırma ile aile hayatına ait çeşitli tespitler yapılmış. Bu araştırmalar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük ilimizde yapılmış olup Tüm Türkiye genelinde yapılan bir araştırma değildir.

Araştırmada boşanma sebeplerinin yanı sıra evlenme eğilimleri, evlilik içindeki çeşitli sorunlar, çocuklara ilişkin değerlendirmeler de yapılmış olup incelediğim kadarıyla kısır bir alanda dar bir çalışma yapıldığını düşünüyorum. Her zaman söylediğimiz gibi bölgesel faktörlerin, yaşam alışkanlıkları ya da örf adet gibi değişkenlerin boşanma davaları ve aile yapısı üzerinde oldukça belirleyici ve farklı etkileri vardır. Örneğin İstanbul’da ön planda olan bir aile içi huzursuzluk tipinin Gaziantep için de ilk sırada olacağı söylenemez. Bu araştırmanın sonuçları üzerinde yine tespitler yapıp sizlerle paylaşacağım.

Araştırmada ilk başta dikkatimi çeken konu ise boşanma sebepleri. Buna göre % 50,9 ile en önemli boşanma sebebi sorumsuzluk ve ilgisizlik.

Avukat M. Ferit YILDIRIM

Paylaş