Türkiye’de Anlaştığım Boşanma Avukatım Eşimin de Avukatı Olabilir mi?

Yabancı bir ülkede yaşayıp da Türkiye’de boşanmak isteyen kimseler, bir avukat yardımı ile dava açtığı zaman, aynı avukat davada diğer eşin avukatlığını da yapamayacaktır. Her iki eşin de vekalet verip bir avukatı görevlendirmesi hukuka uygun değildir.

Yasalar gereği bir taraf için avukatlık hizmeti veren avukat, aynı davada menfaatleri çatışan diğer tarafın da avukatlığını yapamaz. Bu durumda eğer taraflar dilerse her iki taraf için ayrı ayrı avukatlar görevlendirerek boşanma davalarını yürütebileceklerdir. Zaten uygun olan da budur. Tenfiz davalarında da tıpkı diğer davalar gibi bir avukat sadece bir tarafın avukatlığını yapacaktır.

Yabancı mahkeme kararlarının Türkiye’de tanınması için açılan davalar da tıpkı diğer davalar gibi değerlendirilmelidir. Yani kimi zaman bu davaların bir prosedür olduğunu gerçek bir dava olmadığını düşünenler de çıkabilmektedir. Ancak Türk Mahkemelerinde görülen tüm davalar yasalar gereği belli bir usulde yürütülmekte ve başlı başına bir dava sayılmaktadır.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş