Veraset İlamı Nedir Nasıl Alınır?

_mg_1828Veraset ilamı yeni adıyla Mirasçılık belgesi, ölen bir kimsenin mirasçılarının kimler olduğunu ve miras paylarının ne miktarda olduğunu gösteren belgedir. Bu belge ile mirasçılar arasında kimin ne miktarda miras payı alacağı ortaya çıkmış olup mirasın paylaştırılması bu belgeye göre yapılacaktır.

Mirasçılık belgesini noterler düzenleme yetkisine sahiptir. öte yandan Sulh Hukuk Mahkemelerince de düzenlenen mirasçılık belgesi, aksi ıspat edilene kadar geçerli olan bir belgedir. Yani bir mirasçılık belgesi çeşitli sebeplerle gerçek durumu yansıtmayabilir. Nüfus kayıtlarındaki yanlışlıklar nedeniyle eksik ya da hatalı olan mirasçılık belgesinin iptal edilmesi ya da yenisinin çıkarılması da mümkündür.

Kişiler mirasçılık belgesini kendi başlarına mahkemeden ya da noterden talep edebilecekleri gibi yine avukatları aracılığıyla da mirasçılık belgesi çıkarabilirler. Gaziantep te beş ayrı sulh hukuk mahkemesi bulunmaktadır. bunların her biri mirasçılık belgesini verebileceği gibi mirasçı sayısının çok fazla ya da karışık olmadığı durumlarda Gaziantep teki tüm noterler de mirasçılık belgesi vermektedir.

Avukat M. Ferit YILDIRIM

 

Paylaş