Yanlış Tedavi Durumunda Doktora Tazminat Davası Açılabilir

Hasta ve hekim ilişkilerinde kimi zaman yapılan tedavinin eksik, yanlış ya da kusurlu olduğu yönünde iddialar ortaya atılabiliyor. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki tedavi sonrasında meydana gelen her ölüm ya da sakatlık için doktor hatası var demek yanlış olacaktır. Tıp bilgisi olmayan kişilerin tedavi sonrası gelişen bu kötü durumlar hakkında bir hatadan bahsetmesi uygun değildir. Bir tedavinin kötü yapılması, hatalı olması gibi durumlar yetkili kurumlar tarafından tespit edilmeden böyle bir yargıda bulunmak yanlış olacaktır. Bu konuda Adli Tıp Kurumundan alınan bir raporla doktor hatası ya da kusuru olup olmadığı bilimsel olarak ortaya çıkacaktır.

Ortada bir Adli Tıp Kurumu raporu var ise ve bu raporda tedavinin yanlış veya eksik yapıldığı belirlenmiş ise artık bu durumda mağdur olan kimselerin tazminat davası açma hakları gündeme gelebilir. Yapılan hatanın ağırlığına göre ve ortaya çıkan sonucun türüne göre bir değerlendirme yapılabilecektir.

Bu konuda açılacak olan tazminat davalarında mağdur tarafın maddi tazminat ve manevi tazminat davası olarak iki ayrı tazminat isteme hakkı bulunmaktadır.

Avukat M. Ferit YILDIRIM

 

Paylaş