Yaralanmalı Trafik Kazalarında Sakatlık Tazminatı Maddi

Trafik kazalarında çoğu zaman yaralanmalar da meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda da kişilerin maddi ve manevi zararları oluşmaktadır. örneğin Basit yaralanmalar dışında kimi zaman kalıcı sakatlıklar yani malüliyetler de olabilmektedir. Trafik kazası sonrasında ömür boyu sakat kalan birinin maddi açıdan bu sakatlık nedeniyle kayıpları olacaktır. İşte maddi açıdan işgücü kaybı yaşayan ve doğal olarak da gelirini kaybeden kişiler sürekli işgörmezlik tazminatı ve geçici işgörmezlik tazminatı adı altında belirli haklara sahip olacaklardır.

Tüm bu maddi tazminat talepleri, halk arasında sakatlık tazminatı olarak bilinmektedir. Trafik kazası sonrasında belli bir miktarda beden ve çalışma gücünü kaybetmiş yani sakat kalmış olan kişiler için Adli Tıp Kurumu tarafından bir derecelendirme yapılır. Yapılan muayene sonrasında kişinin hangi oranda sakat kaldığını belirten bir rapor tanzim edilir. Sakatlık oranı belli olan kişilerin alabileceği tazminat miktarı bu oran üzerinden değerlendirilir. İşte tüm bu hesaplamaların yapılması için açılan davalarda avukatları aracılığıyla dava takip eden kimselerin yaşayacağı hak kayıpları ortadan kalkmaktadır. İlerleyen bölümlerde sakatlık tazminatının nasıl hesaplandığını da ayrı bir başlıkta açıkladık.

Yine bahsettiğimiz bu sakatlık tazminatını da poliçe limiti sınırları içerisinde sigorta şirketleri karşılamaktadır. Ayrıca kazada kusuru olan diğer kişilere karşı da bu dava açılabilmektedir. Ancak kişilerin meydana gelen bu zarardan dolayı bir tazminat hakkı bulunmaktadır. Gerçek zarar ortaya çıkarıldıktan sonra, tazminat sorumlularının herhangi birinden bu zarar tahsil edildiği zaman diğer sorumlulardan ayrıca bir tahsilat yapılmaz.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş