Anlaşmalı Boşanmadan vazgeçme durumu

avukat-kosesi-300x200Anlaşmalı boşanma yoluna gitmek isteyen tarafların evliliklerinin en az bir yıl sürmüş olması, tarafların her konuda anlaşmış olması, bir boşanma protokolü hazırlamaları ve bizzat hakim huzurunda bu iradelerini beyan etmeleri halinde anlaşmalı olarak boşanabileceklerini belirtmiştik. Peki taraflar bu anlaşma protokolünü hazırlayıp mahkemeye sunduktan sonra duruşma sırasında anlaşmaktan vazgeçerse ne olacak?

Taraflar her zaman bu anlaşmadan vazgeçme hakkına sahiptirler. Boşanma protokolü ne imza atılmış olması tek başına yeterli değildir. Hakim karşısında bu anlaşmanın ve protokolün içeriği de hür iradesiyle tarafların tasdik etmesi sonrasında geçerlilik kazanacaktır. O halde dava öncesinde anlaşıp protokol imzalayan taraflar, hakim tarafından boşanma kararı verilmeden evvel her aşamada bu anlaşmadan dönebileceklerdir.

Son olarak mahkemece anlaşmalı olarak boşanmaya karar verilmiş olması durumunda da yine taraflar eğer bu anlaşmayı baskı ya da hile ile kabul ettikleri düşüncesinde iseler, kanuni süresi içerisinde her zaman verilen bu karara karşı kanun yoluna  (istinaf – temyiz) başvurma hakkına sahiptirler.

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş