Artan boşanma davaları için yeni fikirler ve önlemler gerek

Daha önce de çok kez makalelerimde dile getirdiğim gibi hem ülkemizde hem de Gaziantep’te boşanma davalarının sayısı her geçen gün artıyor. Bu korkutucu artış karşısında gerçek anlamda önlemlerin alınması lazım. Bir hukukçu olarak bu konuda kafa yoran ve toplumun aile yapısında olumsuz etkiler bırakan boşanma davaları üzerinde bir çözüm arayışı içinde olan biriyim. Bugün okuduğum bir haber sonrasında biraz olsun umutlandım. Diyarbakır’da görev yapan bir hakimimizin boşanma davalarının olumsuz sonuçlarının ortaya konularak insanların bilinçlendirilmesi adına bir şeyler yapmaya çalıştığını görünce bende mutlu oldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

Vatan gazetesinde çıkan bu habere göre Diyarbakır 1. Aile Mahkemesinde görev yapan Hakim Gökçe Küçükakça Öpöz’ün, mahkeme salonunun kapısına insanları bilinçlendirmek için çeşitli uyarıcı ve tavsiye nitelikli yazılar koyarak, ayrıca boşanmanın çocuklar üzerindeki zararlarından bahsettiği dile getirilmiş. Habere buradan ulaşabilirsiniz. En temel insani bir bakış açısıyla bu üstün ve değerli yaklaşımdan dolayı ben de  Hakime Hanım’ı tebrik ediyorum.

Gaziantep için de önemli bir sorun haline gelen boşanma davalarında buna benzer yeni ve etkili fikirlerin ortaya çıkması gerektiğine inanıyorum. Her şeye rağmen aile yapısı korunmalı ve insanlarımız bu boşanma kanseri hakkında bilinçlendirilmelidir.

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş