Avukatlara Boşanma vekaletnamesi Nasıl Verilir?

avukat-kosesi-300x200Boşanma davasını bir avukat yardımı ile açmak ve devam ettirmek için elbette bir avukata vekaletname verilmesi gerekmektedir. Dava sırasında mahkemedeki tüm iş ve işlemlerin vekil sıfatıyla yürütülmesi için bu vekaletname gereklidir. Türkiye’de yaşayan kişiler noter marifetiyle avukatına vekalet verebileceği gibi yurt dışında yaşayan kimseler ise Türkiye’deki avukatlara konsolosluk aracılığıyla vekaletname verebilirler. Ancak bazı özel durumlar için özel vekaletnameler verilmesi gerekmektedir.  Boşanma davaları da bu özel durumlardan biridir.

Genel olarak söylemek gerekirse, bir kişinin eşinden boşanmak, çocuklarının velayetinin kendisine verilmesini istemek, nafaka ya da tazminat gibi hususlarda talepte bulunmak için avukatına özel boşanma vekaletnamesi vermesi gerekmektedir. Noterde hazırlanan bu vekaletnamede tüm bu yetkiler sıralanmalı ve özellikle bu vekaletnamelerin fotoğraflı olması gerekmektedir. Avukata verilecek olan vekaletnamenin hazırlanması için avukatın da noterde bulunmasına gerek yoktur. Kişiler kendi başlarına notere giderek ilgili avukatın vekaletname bilgilerini notere bildirip vekaletnameyi hazırlayabilirler.

Yurt dışındaki kimselerin de  ilgili konsolosluğa giderek örneğin Gaziantep’te bulunan bir boşanma avukatına vekaletname çıkarması mümkündür. Bu durumda ilgili kişi, hazırlanan bu vekaletnameyi avukatına gönderecek ve istediği dava türü için kendisi olmadan avukatının dava açmasını sağlayabilecektir

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş