Boşanma Davalarında Küçük Çocukların Velayeti

Boşanma davalarında çocukların velayetine ilişkin bir karar verilirken elbette öncelikle çocukların üstün menfaatleri dikkate alınacaktır. Ancak bu üstün menfaat meselesi değerlendirilirken çocukların yaşının da çok büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. Mesela henüz anne bakım ve şefkatine muhtaç olacak kadar küçük yaştaki çocukların velayetleri, özel ve ayrı bir sakınca olmadığı sürece annesine verilecektir.

Çocukların en azından anne bakımından ve ilgisinden ayrı olarak da idrak çağına gelip kendi kendilerine yetebilecek duruma geldikleri yaşlarda ise artık anne ya da baba arasında diğer araştırmalar yapılacak ve yine sonuç olarak çocuklara en uygun olan onların çıkar ve menfaatlerini en iyi şekilde karşılayan tarafa velayet verilecektir.

Şunu net olarak söyleyebiliriz ki yaşları küçük olan ve hele ki henüz bebek sayılabilecek grupta olan çocukların anne bakımına kesin bir şekilde muhtaç oldukları varsayılır. Eğer annede velayeti kullanamayacak derecede başka engeller yok ise mahkemece velayet anneye verilecektir.

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş