Boşanma sürecinde çocuk teslimi ile ilgili yeni çalışma yolda

Çoğumuzun bildiği gibi boşanma davaları sırasında ya da sonrasında velayeti kullanmayan eş, çocuğunu görebilmek için mahkeme kararını icra dairesi yoluyla uygulayarak, bir icra memuru ve polis nezaretinde çocuğunu teslim alıyor. Bu durum çocukların bir meta gibi işlem görmesine sebep olduğu gibi ayrıca mali bir külfet de getiriyor. Uzun zamandır eleştirilen bu durum karşısında nihayet yeni çözüm yolları bulunması için adalet bakanlığı bu konuda bir çalışma başlattı.

Adalet Bakanı Sayın Abdülhamit Gül bu konuda bir çalışma yapıldığını ve çocukların bu şekilde teslim edilmesinden duyulan rahatsızlığın giderilmesi amacıyla çeşitli illerde pilot uygulamalar ile uzmanların yeni metotlar için çalıştığını dile getirdi. Konuyla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Bakanlığın bu çalışması oldukça yerinde bir çalışma olup bir an önce yeni düzenlemenin hayata geçirilmesini ben de istiyorum. Gaziantep’te boşanma sürecindeki en büyük zorluklardan biri de çocuk teslimidir. Gerek bir insan olarak ve gerekse de bir boşanma avukatı olarak bu uygulamanın bir an önce sonlandırılarak daha insani ve pratik yöntemlerle velayetteki bu krizin giderilmesini umut ediyorum.

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş