Boşanmada mal paylaşımı

Boşanma hukuku açısından Medeni Kanun'un öngördüğü mal rejimi edinilmiş mallara katılma olarak belirlenmiştir. Bu anlamda kısaca belirtmek gerekirse eşler, evlilik birliği içerisinde edinilmiş olan mallara eşit oranda sahip olurlar, mesela evlendikten sonra bir daire satın alan çiftler tapu kütüğünde kimin adı olursa olsun bu daireye ortak olacaktırlar.

Ancak eşlerden herhangi birine ait olup evlilikten önce edinilmiş olan mallarda böyle bir ortaklık bulunmamaktadır. Taraflar isterlerse bu mal rejimini değiştirebilirler. Boşanma sürecinde gayrimenkullere ya da trafik vasıtalarına talep halinde mahkeme tarafından tedbir konulabilmektedir. Bu durumda söz konusu malların boşanma davası sonuçlanıncaya kadar üçüncü şahıslara devir ve temlik edilmesi engellenecektir.

Ortak evde bulunan ev eşyaları ise boşanma sonrasında tarafların rızası ile istenilen şekilde paylaşılabilir. Ancak taraflar paylaşım konusunda ortak bir karar almamışlarsa taraflardan her biri kendi getirdiği eşyaları alabilecektir. Bunun için boşanma sürecinde tespit de yapılabilir. Evlilik birliği içerisinde alınmış olan ev eşyalarında ise yukarıda belirttiğimiz gibi ortaklık söz konusudur.

                                           AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Paylaş