Gaziantep’te Boşanma Davaları (2017)

Gaziantep’te 2017 yılında boşanma davalarındaki genel seyir ve son durum hakkındaki görüşlerimi bir boşanma avukatı olarak sizlerle paylaşmak isterim. Zaten Türkiye İstatistik Kurumu tarafından boşanma davalarının Türkiye genelindeki haritası her sene yayınlanır. Ben biraz daha lokal bir değerlendirme yaparak Gaziantep ile ilgili küçük ayrıntılardan ve boşanma davalarının seyrinden bahsetmek istiyorum.

Kesin bir sayı olmamakla birlikte bugün itibariyle Gaziantep’te sadece 2017 yılının ocak ayından itibaren Aile Mahkemelerinde 5400 civarında dava açılmış bulunmakta. Bu davaların elbette tamamı boşanma davasıdır diyemeyiz. Az da olsa bu davalar içerisinde Mal rejiminin tasfiyesi davası, velayet davaları, babalık davaları vs gibi aile mahkemelerinde görülen diğer davalar da bulunmaktadır. Ancak bu sayının çok büyük bir bölümünün boşanma davalarından oluştuğunu söyleyebiliriz.

Gaziantep’te 6 tane aile mahkemesi bulunmaktadır. Her mahkeme otomatik tevzi ile eşit sayıda dava dosyasına sahip olup şu an itibariyle her mahkemenin 2017 yılındaki dosya sayısı 900 civarındadır. Bir boşanma avukatı olarak son zamanlarda yaptığım gözleme dayanarak çiftlerin eskiye nazaran boşanma sürecinde daha hızlı kararlar alıp hemen sonuca gitme eğiliminde olduklarını söylemek isterim. Ancak aile meselelerinde aceleci ve öfkeli kararlar alınmaması gerektiğini, bu sürecin en azından bir evlilik uzmanından yardım alarak ve daha sakin bir şekilde geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Av. M. Ferit YILDIRIM

 

Paylaş