Gaziantep’te boşanma oranları neden artıyor?

Ülkemizde boşanma oranlarının her geçen gün artarak bir önceki yıla göre daha fazla çiftin boşandığını hepimiz duymuşuzdur. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bu konuda her yıl istatistikler yayınlanır. Uzmanlar bu konuda tedbirler almak için ve aile yapısını korumak için çalışmalar yapmaktadırlar. Ne var ki bu artışlar karşısında alınan tedbirlerin yeterli olmadığını da görüyoruz. Yaşadığımız şehir olan Gaziantep’te boşanma için de durumun pek farklı olduğunu söyleyemem. Bir avukat olarak bu artışı ben de yakından takip ediyorum. Peki bu hızlı artışın ana sebebi ne olabilir? şimdi kendimce tespit ettiğim bazı önemli unsurlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle metropol kültürü ve hızlı gelişen teknoloji nedeniyle insanların her geçen gün biraz daha yalnızlaştığını ve buna bağlı olarak da bazı kavramların değersizleştiğini üzülerek görüyorum. Eskiden bin bir emekle hazırlanan çeyizler, günler süren düğün hazırlıkları ve eş dost akrabanın dahil olduğu evlilik merasimi şimdilerde çok daha kolay elde edilir şekilde eski anlamından uzak olarak satın almaya dayalı bir hal almış durumda. Yani kutsal evlilik birliğinin manevi ağırlığı her geçen gün zayıflıyor.

Boşanma oranları nasıl düşer?

Öte yandan insanlardaki tahammülsüzlük ve kolaycılık anlayışı nedeniyle de en küçük tartışma ve fikir ayrılığı durumlarında dahi evliliğin çatırdadığını görebiliyoruz. Bence evlilik birliği iyisiyle kötüsüyle her eşin katlanmak ve sürdürmek zorunda olduğu çeşitli mecburiyetleri ve zorlukları içinde barındırmaktadır. Bu nedenle de çözüm arayışı içinde hareket edilerek eşlerin birbirlerine manevi kredi vermeleri gerekiyor. Affetmenin, bir şans daha vermenin, empati kurmanın önemini bilmek ve kolay olmayan bu yolda daha sabırlı ve ölçülü hareket etmek zorundayız.

Av. M. Ferit YILDIRIM

Paylaş