NAFAKA ÖDEMEYEN HAPİS YATABİLİR

NAFAKA ÖDEMEYEN HAPİS YATABİLİR

Gaziantep avukat,gaziantep boşanma avukatı, gaziantep boşanma avukatları,gaziantep ceza davası,gaziantep ceza davası avukatı,gaziantep ceza davası avukatları,gaziantep tazminat dava,gaziantep tazminat davası avukatı,avukat,ceza avukatı,ceza davası avukatı,boşanma avukatı

Mahkemece belirlenen nafakanın, nafaka yükümlüsü tarafından ödenmemesi durumunda alacaklı olan taraf icra takibi ile nafakayı tahsil edebilir. İcra takibi yapmasına rağmen yine de nafaka alacağını tahsil edemiyorsa bu kez de İcra Ceza Mahkemesine başvurup nafakanın ödenmediğini belirten bir dilekçe ile şikayet yoluna gidilir.

 

İcra mahkemesi tarafından nafakanın ödenmediği tespit edilirse nafaka borçlusuna tazyik hapsi cezası verilerek nafakanın ödenmesi sağlanabilir. Peki tazyik hapsi ne anlama gelmektedir. Tazyik hapsi, nafaka borçlusuna verilen hapis cezasının, nafakayı ödemesi halinde infaz edilmeden kaldırıldığı ceza türüdür. Yani ister mahkeme kararından sonra hatta isterse de hapis cezası infaz edilirken nafaka borçlusu söz konusu nafakayı öderse hapis cezası kaldırılır ve kişi hemen tahliye edilir.

 

Paylaş