Trafik Kaza Tespit Tutanağına İtiraz / İptal

avukat-kosesi-300x200Yaşanan trafik kazaları sonrasında, trafik polisleri tarafından tutulan kaza tespit tutanakları kesin belgeler değildir. Bu tutanaklara itiraz edilip ilgili tutanak iptal edilebilir. Bilindiği üzere yaralamalı veya ölümlü olan kazaların sonunda trafik ekiplerince olay yerinde bir inceleme yapılarak, kazaya karışan tarafların, kazadaki kusur durumları bir tutanakla tespit edilir. Aynı tutanakta tarafların ve kazanın bir çok bilgisi de yer alır. İşte bu tutanaklar tarafların ceza yargılaması, sigorta şirketleri veya kazayı yapan kişilere karşı açacağı maddi manevi tazminat davalarında gündeme gelecektir.

Bu kaza tutanakları kesin mahiyette belgeler değildir. Taraflardan biri bu tutanaktaki kusur durumunun yanlış olduğunu veya tutanakta eksik hususlar olduğunu iddia edebilir. Bu durumda mahkemeye başvurarak konusunda uzman bilirkişilerce tekrar bir inceleme yapılarak yeni bir kusur raporu alınabilir.

Zaten taraflara karşı veya sigorta şirketlerine karşı açılacak olan maddi ya da manevi tazminat davalarında mahkemece bilirkişi raporları alınmakta ve varsa hak kayıplarının önüne geçilmektedir.  Mahkemece alınan raporlara da itiraz olursa Adli Tıp Kurumu tarafından son bir değerlendirme de yapılabilmektedir.

Av. M . Ferit YILDIRIM

Paylaş