Anlaşmalı Boşanma Davaları

Başlıklar1 Anlaşmalı Boşanma Davaları1.1 Anlaşmalı Boşanmada Evliliğin Bir Yılı Geçip/Geçmemesi Önemli Midir ? Anlaşmalı Boşanma Davaları Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli olan boşanma davalarına göre kısa sürede sonuçlanabilen davalardır. Bu dava için tarafların boşanma ve diğer hususlarda anlaşmış olması gerekir. Öte yandan bu davanın kabul edilmesi için evliliğin de en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. […]

  • Anasayfa
  • Anlaşmalı Boşanma Davaları
Anlaşmalı Boşanma Davaları

Anlaşmalı Boşanma Davaları

Anlaşmalı boşanma davaları, çekişmeli olan boşanma davalarına göre kısa sürede sonuçlanabilen davalardır. Bu dava için tarafların boşanma ve diğer hususlarda anlaşmış olması gerekir. Öte yandan bu davanın kabul edilmesi için evliliğin de en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir. Medeni kanunda Anlaşmalı Boşanma başlığı altında bir hüküm bulunmamaktadır ancak evliliği bir yıl ve daha fazla süren çiftlerin boşanmak için hem fikir olduğu durumlarda evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olarak kabul edilmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında da diğer boşanma davaları gibi nafaka, velayet, tazminat vs. gibi konularda da karar verilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi sayılan bu konuların hepsinde tarafların anlaşmış olması ve bu anlaşma konularının düzenlendiği bir protokolün mahkemeye sunulması gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların mahkeme huzurunda boşanma iradelerini açıklaması gerektiğinden mahkemeye katılmaksızın boşanma kararı verilememektedir.

AYRINTILI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Anlaşmalı Boşanmada Evliliğin Bir Yılı Geçip/Geçmemesi Önemli Midir ?

Anlaşmalı boşanmada mahkemenin dikkate alacağı en önemli şeylerden biri de; tarafların evliliğinin bir yılı geçip geçmediğidir.

Kanunen bir yılı geçmeyen evliliklerde, anlaşmalı boşanma prosedürü uygulanmaz, ancak mahkemelerde oluşan uygulamada eğer taraflar her konuda anlaşmış ise, mahkemece tanıklar dinlenerek oluşan kanaate göre de bir karar verilebilmektedir.
Unutmamak gerekir ki; Bahsi geçen bir yılın hesaplanmasında, davanın açıldığı gün dikkate alınacaktır.

Nur Yiğit
Nur Yiğit
2023-06-18
Bir tavsiye üzerine Ferit beyle tanıştık iyi ki tanımışım Ferit beyi benim bu zor sürecimde hep yanımda oldu ve desteğini hiç esirgemedi Allah ondan razı olsun hep dualarında olacak
Ahmet Tuna
Ahmet Tuna
2023-06-09
Ferit bey hem mesleki hem de insanî olarak iyi ki tanımışım dediğim, çok iyi bir avukat ve herşeyden önemlisi vicdanlı bir insan. Yaşadığım hukuki süreçte her türlü yardımını benden esirgemeyen, her ihtimali değerlendiren, beni sağlıklı karar alma konusunda çok iyi yönlendiren biri. Sizin derdinizle kendi derdi gibi ilgilenen, alanında çok tecrübeli ve uzman bir avukat. Kendisine herşey için bir kez daha teşekkür ederim...
Sinem Yücebaş
Sinem Yücebaş
2023-06-08
10 yıldız da olsaydı memnumiyetle verirdim. Ferit bey benim sürecimde çok sağolsun bilgi birikimi ve içtenliği ile beni gerçekten etkiledi. Tesadüfen buldum. İyi ki diyorum. Böyle insanlar hep varolsun ????
Emine Akyüz
Emine Akyüz
2023-05-20
Gerçekten çok ilgili ve cana yakın davranan insanlar internet sitelerinde bulunan numaradan kendilerine ulaştım ve yardımcı olmak adına hemen ellerinden geleni yaptılar verdikleri bilgiler ve yönlendirmeler adına Kendilerine çok ama çok teşekkür ediyorum Hukuki bir Konuda yardıma ihtiyacınız varsa Eğer bir tercih olarak kesinlikle Bu hukuk bürosu ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim
Büşra Tiken
Büşra Tiken
2023-05-17
Öncelikle böyle bir ekip ile yolumun kesiştiği için çok şanslıyım, ne zaman ararsam açıyorlar derdimi sıkıntımı dinliyorlar dakikalarca bıkmadan ilgileniyorlar.. iyiki varlar böyle bir ekibe gözünüz kırpmadan güvenebilirsiniz... Teşekkürler hersey için
Ökkeş Güney
Ökkeş Güney
2023-05-08
Yardimizin icin teşekkürler
Hatice İmrek
Hatice İmrek
2023-05-06
Ferit Bey bir avukattan fazlası bence ilk düzelme imkanı var mı diye sordu bizim problemimiz çok büyük değildi ilk anlaşmamızı istedi hep ama olmayınca olmuyor Ferit bey gerek abi gerek bir avukat oldu bize gözüm kapalı öneririm.
Buse Toprak
Buse Toprak
2023-05-02
Sayın avukat Ferit Yıldırım'a ve ekip arkadaşlarına çok teşekkür ederim o kadar ilgili ve bir o kadar da işinin ehli iyiki bu yorumları dikkate alıp sizi tercih etmişim çok memnun ayrıldım işinizde süpersiniz çok teşekkür ederim ????
© 2024 Av. Ferit Yıldırım. All rights reserved.
Web Tasarım
Anasayfa
Hakkımda
Telefon
Makaleler
İletişim