BOŞANMA DAVASINDA UZMAN RAPORU

Boşanma davalarında velayetin belirlenmesi için mahkemenin uzmandan alacağı rapor konusunda kısa bilgiler.

  • Anasayfa
  • BOŞANMA DAVASINDA UZMAN RAPORU
BOŞANMA DAVASINDA UZMAN RAPORU

Özellikle çekişmeli boşanma davalarında mahkeme tarafından velayet konusunda bir karar verilmeden önce bir araştırma yapılmaktadır. Bu araştırma mahkemeler bünyesinde çalışan sosyal hizmet uzmanları aracılığı ile yapılmaktadır. Uzmanlar boşanma davasının her iki tarafı ile ayrı ayrı görüşüp velayet konusundaki fikirlerini ve düşüncelerini not edip, ayrıca velayetin alınması halinde çocuğa nasıl imkanlar tanıyabileceğini de araştıracaktır. Bu nedenle özellikle küçüğün barınması, eğitimi, yaşadığı ev gibi önemli konularda bu uzman tarafından bilgi toplanmaktadır.

Bahsettiğimiz bu araştırma sonucunda uzman tarafından düzenlenecek olan bu rapora kısaca SİR raporu, yani Sosyal İnceleme raporu denilmektedir. Mahkemeye sunulan bu rapor bağlayıcı olmamakla birlikte mahkeme hakiminin takdiri konusunda bir aydınlatıcı ön bilgi niteliğindedir.

Mahkeme hakimi rapordaki ayrıntıları inceledikten sonra hem küçüğün üstün yararını ve hem de rapordaki tespitleri dikkate alarak, vicdani kanaatiyle bir karar verecektir. Bu rapor ise sadece küçüğün velayet konusunu düzenlemekle kalmayıp, velayetin verilmediği taraf ile çocuk arasında düzenli bir kişisel ilişki kurulup kurulmaması, kurulacaksa ne sıklıkta ve hangi yöntemlerle kurulması gerektiği konusunda da ayrıntılar içermektedir.

Her halükarda uzman raporunun bağlayıcı olmadığını ve mahkeme hakiminin dosya gerçeklerine göre her zaman raporun aksine bile karar verebileceğini, gerektiğinde yeni ve ayrıntılı bir başka rapor alabileceğini belirtmek isterim.

Nur Yiğit
Nur Yiğit
2023-06-18
Bir tavsiye üzerine Ferit beyle tanıştık iyi ki tanımışım Ferit beyi benim bu zor sürecimde hep yanımda oldu ve desteğini hiç esirgemedi Allah ondan razı olsun hep dualarında olacak
Ahmet Tuna
Ahmet Tuna
2023-06-09
Ferit bey hem mesleki hem de insanî olarak iyi ki tanımışım dediğim, çok iyi bir avukat ve herşeyden önemlisi vicdanlı bir insan. Yaşadığım hukuki süreçte her türlü yardımını benden esirgemeyen, her ihtimali değerlendiren, beni sağlıklı karar alma konusunda çok iyi yönlendiren biri. Sizin derdinizle kendi derdi gibi ilgilenen, alanında çok tecrübeli ve uzman bir avukat. Kendisine herşey için bir kez daha teşekkür ederim...
Sinem Yücebaş
Sinem Yücebaş
2023-06-08
10 yıldız da olsaydı memnumiyetle verirdim. Ferit bey benim sürecimde çok sağolsun bilgi birikimi ve içtenliği ile beni gerçekten etkiledi. Tesadüfen buldum. İyi ki diyorum. Böyle insanlar hep varolsun ????
Emine Akyüz
Emine Akyüz
2023-05-20
Gerçekten çok ilgili ve cana yakın davranan insanlar internet sitelerinde bulunan numaradan kendilerine ulaştım ve yardımcı olmak adına hemen ellerinden geleni yaptılar verdikleri bilgiler ve yönlendirmeler adına Kendilerine çok ama çok teşekkür ediyorum Hukuki bir Konuda yardıma ihtiyacınız varsa Eğer bir tercih olarak kesinlikle Bu hukuk bürosu ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim
Büşra Tiken
Büşra Tiken
2023-05-17
Öncelikle böyle bir ekip ile yolumun kesiştiği için çok şanslıyım, ne zaman ararsam açıyorlar derdimi sıkıntımı dinliyorlar dakikalarca bıkmadan ilgileniyorlar.. iyiki varlar böyle bir ekibe gözünüz kırpmadan güvenebilirsiniz... Teşekkürler hersey için
Ökkeş Güney
Ökkeş Güney
2023-05-08
Yardimizin icin teşekkürler
Hatice İmrek
Hatice İmrek
2023-05-06
Ferit Bey bir avukattan fazlası bence ilk düzelme imkanı var mı diye sordu bizim problemimiz çok büyük değildi ilk anlaşmamızı istedi hep ama olmayınca olmuyor Ferit bey gerek abi gerek bir avukat oldu bize gözüm kapalı öneririm.
Buse Toprak
Buse Toprak
2023-05-02
Sayın avukat Ferit Yıldırım'a ve ekip arkadaşlarına çok teşekkür ederim o kadar ilgili ve bir o kadar da işinin ehli iyiki bu yorumları dikkate alıp sizi tercih etmişim çok memnun ayrıldım işinizde süpersiniz çok teşekkür ederim ????
© 2024 Av. Ferit Yıldırım. All rights reserved.
Web Tasarım
Anasayfa
Hakkımda
Telefon
Makaleler
İletişim